Wydrukuj tę stronę
środa, 31 października 2012 22:38

Zakończona rozbudowa kina "DRAWA" Wyróżniony

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
logo gmina logo MKiDN logo ok2
Projekt finansowany w ramach programu/priorytetu: Rozwój infrastruktury kultury/Infrastruktura domów kultury ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Gmina Drawsko Pomorskie zakończyła realizację inwestycji pn. „Rozbudowa kina Drawa na Centrum Kultury w Drawsku Pomorskim". W wyniku realizacji projektu powstał obiekt, który pozwoli na poszerzenie bazy lokalowej oraz oferty kulturalnej Ośrodka Kultury. W budynku będzie funkcjonowało nowoczesne kino, ale sala kinowa będzie także pełniła funkcję sali widowiskowo - teatralnej. Część administracyjna budynku to gabinety instruktorskie, pomieszczenia biurowe, pomieszczenia gospodarcze, a część merytoryczna to m.in. dwie pracownie edukacji artystycznej.

 

Obecnie obiekt Centrum Kultury został przekazany Ośrodkowi Kultury w celu wyposażenia w niezbędny sprzęt i meble oraz  rozpoczęcia działalności, ale przygotowania do tego Ośrodek rozpoczął już dużo wcześniej. W listopadzie 2011 roku Ośrodek złożył wniosek aplikacyjny do programu/ priorytetu: Rozwój Infrastruktury Kultury/ Infrastruktura domów Kultury ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 
Wniosek pn. „Modernizacja i zakup wyposażenia pracowni i biur Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim” uzyskał dofinansowanie z MKiDN w wysokości 408 000 zł  z Funduszu Promocji Kultury. Dodatkowe 215 000 zł na zakup wyposażenia ośrodek przeznaczył z własnej dotacji organizatora przyznanej na rok 2012. Łączny koszt projektu to 623 000 zł. Podczas trwania inwestycji rozbudowy kina prowadzonej przez Gminę Drawsko Pomorskie równolegle prowadzone były postępowania przetargowe w ramach projektu realizowanego przez Ośrodek, a także prace remontowo - budowlane w budynku przy ul. Piłsudskiego 12.

W dniach od 02.05.2012 do 30.10.2012 zakupiono następujące zestawy sprzętu i wyposażenia:

 1. Zestaw sprzętu i urządzeń komputerowych z oprogramowaniem jako wyposażenia pracowni i biur (komputery, drukarki, urządzenia wielofunkcyjne, tablica interaktywna, rzutnik);
 2. Zestaw mobilny do organizacji imprez plenerowych (estrada mobilna, trybuny, rusztowania do podwieszania systemu nagłośnieniowego);
 3. Sprzęt i wyposażenie pracowni muzycznej ( pianino cyfrowe, instrumenty perkusyjnedo zajęć rytmicznych;
 4. Zestaw sprzętu i wyposażenia do pracowni fotograficzno – filmowej (m.in. aparaty fotograficzne z oprzyrządowaniem, kamery video, telewizor, drukarka do zdjęć, komputer z oprogramowaniem profesjonalnym);
 5. Sprzęt do realizacji teatralno – estradowych oraz wyposażenia do pracowni teatralnej (mikrofony nagłowne, oświetlenie ruchome głowy, reflektor prowadzący);
 6. Zestaw sprzętu i wyposażenia do pracowni plastycznej (m.in. piec ceramiczny z dodatkowym oprzyrządowaniem, sztalugi malarskie, urządzenia do pracowni witrażu);
 7. Zestawy mebli i wyposażenia do pomieszczeń socjalno – gospodarczych i pracowni;
 8. Zestaw sprzętu do sali wystawienniczej (system szynowy do podwieszania obrazów, antyramy wystawiennicze);
 9. System informatyczny do obsługi rezerwacji i sprzedaży biletów przez Internet;
 10. Dostawa z montażem rolet do okien;
 11. Zestaw urządzeń sieciowych i aparatów telefonicznych;
 12. Zestaw skrzyń transportowych do elementów nagłośnienia.
 
Wyposażenie, które zostało zakupione w ramach projektu pozwoli na uruchomienie nowych form działalności artystycznej i edukacyjnej, adresowanej do wszystkich grup wiekowych mieszkańców. Niektóre pomieszczenia w budynku przy ul. Piłsudskiego po remoncie zmienią swoją funkcje użytkową i zostaną udostępnione jako nowe pracownie.
Na parterze budynku dawne pomieszczenia administracyjne będą teraz pomieszczeniami działu edukacyjnego MiPBP, do której przeniesiony będzie księgozbiór biblioteki pedagogicznej. Księgozbiór odtąd będzie udostępniany wszystkim czytelnikom z terenu powiatu, nie tylko nauczycielom lub studentom. Wypożyczanie będzie bezpłatne. Otwarcie nowego działu planowane jest od stycznia 2013r.


Na pierwszym piętrze pomieszczenie małej galerii będzie pracownią multimedialną wyposażoną w komputery z dostępem do Internetu, tablicą interaktywną, rzutnikiem itp. przystosowaną do organizowania szkoleń, warsztatów, nauki języków itd.
Na drugim piętrze w wyremontowanej dawnej pracowni plastycznej urządzono pracownię muzyczną dla chóru i zespołów wokalnych, gdzie znalazło się miejsce dla nowego pianina. Obok tej sali utworzona pracownię teatralną, w której dawniej był gabinet instruktorów tańca.


W nowym obiekcie dwa pomieszczenia pracowni artystycznych będą pełniły wiele funkcji. Sala baletowa będzie nie tylko salą ćwiczeń tanecznych, ale także salą prób dla sekcji teatralnej, czy zajęć z aerobiku. Sala wyposażona jest w przesuwne drzwi umożliwiające podział zajęć, telewizor i system nagłośnieniowy.
Druga pracownia - plastyczna, będzie wyposażona w sprzęt do organizacji warsztatów ceramicznych, witrażu artystycznego, warsztatów malarskich itp.


Centrum Kultury uzyskało już pozwolenie na użytkowanie i obecnie trwają prace porządkowe i estetyczne. Wkrótce, tj. 9 listopada br. nastąpi uroczyste otwarcie Centrum Kultury. Obiekt otrzyma imię wybitnego mieszkańca Drawska pana Eugeniusza Poniatowskiego. W maju 2011 roku do Rady Miejskiej w Drawsku Pomorskim wpłynęły dwa wnioski o nadanie imienia Eugeniusza Poniatowskiego dla budynku dawnego kina „Drawa" lub innego obiektu użyteczności publicznej. Po uzyskaniu opinii radnych, zdecydowano o uhonorowaniu Eugeniusza Poniatowskiego poprzez nadanie jego imienia dla powstającego, na bazie dawnego kina "Drawa", centrum kultury.


Eugeniusz Poniatowski był kierownikiem, a następnie dyrektorem Szkoły Podstawowej Nr 1 w Drawsku Pomorskim. Jego pasją była muzyka, którą potrafił zaszczepić swoim wychowankom, budził ich wiarę we własne możliwości, przywiązywał wagę do wychowania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu i poszanowania tradycji. Przez 30 lat prowadził zespół mandolinistów, który zdobywał w całym kraju liczne nagrody i wyróżnienia. W pamięci wychowanków zapisał się jako wspaniały nauczyciel, wychowawca, przyjaciel, wybitnie uzdolniony, a przy tym niezwykle skromny i dobry człowiek. Był prawdziwym autorytetem dla wielu pokoleń drawszczan. Dowodem na to jest przyznanie mu przez dzieci tytułu Kawalera Orderu Uśmiechu. Nadanie imienia Eugeniusza Poniatowskiego Centrum Kultury w Drawsku Pomorskim będzie niewątpliwym zaszczytem dla środowiska drawskiej kultury.


Uroczystość otwarcia obiektu i nadania imienia będzie imprezą zamkniętą, w której gośćmi honorowymi będzie Rodzina pana Eugeniusza Poniatowskiego. Dla wszystkich gości na scenie wystąpi kilka dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych i chór z Ośrodka Kultury. W tym samym dniu ( 9.XI) w foyer kina przygotowywany jest także wernisaż wystawy Pana Leszka Paradowskiego - laureata wielu prestiżowych nagród fotograficznych, pn. „SNY PRAWDZIWE”.


Pierwsza projekcja filmowa adresowana jest do najmłodszych mieszkańców miasta - 10 listopada o godz. 13.00 wyświetlony zostanie film „Asterix i Obelix. W służbie Jej Królewskiej Mości”. Film wyprodukowany jest w technologii 3D, a jego premiera kinowa odbędzie się 2 listopada br. Bilety można będzie wkrótce zakupić przez Internet lub zarezerwować sobie miejsce na sali i odebrać bilet w kasie już na godzinę przed seansem. Na sali jest 250 miejsc siedzących, w tym jedno miejsce dla osoby niepełnosprawnej. W sali zainstalowana jest również pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących. Przed seansem można będzie dokonać zakupów w kawiarni. Wkrótce będzie tam też obowiązkowy w kinie pop corn i coca – cola. Poranki kinowe dla dzieci odbywać się będą w każdą niedzielę o godz. 13.00.


Również 10 listopada br. po raz pierwszy w sali kinowo - teatralnej zabrzmi muzyka. O godz. 18.00 odbędzie się tu koncert artysty Zbigniewa Wodeckiego, przygotowany w ramach cyklu „Dodajmy życia do lat”, organizowanego corocznie z okazji Dnia Seniora.


Dzień 11 listopada obchodzony jest w całym kraju jako Narodowe Święto Niepodległości. Z okazji tego święta w Centrum Kultury odbędzie się wyjątkowy koncert – zabrzmi muzyka Chopina, ale odkryta na nowo w wykonaniu pianisty Macieja Markiewicza. Ten przepiękny koncert w style Revolution Boogie pod tytułem „Pejzaż klawiaturą malowany” poprzedzony będzie wernisażem prac malarskich i rysunku artysty w foyer kina.
Dorosłych mieszkańców zapraszamy w tym dniu na premierowy film polski pt „OBŁAWA”, który zaplanowano na godz. 20.00.


Dzieci, młodzież i dorosłych, którzy chcieliby poznać nowe Centrum Kultury „od podszewki” zapraszamy od rana, 12 listopada na DZIEŃ OTWARTY. Od godz. 8.00 można będzie nie tylko zwiedzać obiekt i zajrzeć „w każdy kąt”, ale również założyć okulary i obejrzeć trailery filmowe w technologii 3D.
Wkrótce, 16 listopada wejdzie na ekrany kin film „Zmierzch. Przed świtem. Część 2” , który również u nas grany będzie w tym dniu. Liczymy na to, że mieszkańcy tłumnie będą odwiedzać nasze kino, a iczna frekwencja pozwoli nam zdobywać wszystkie kolejne premiery kinowe bardzo szybko.


Mamy nadzieję, że ta najważniejsza inwestycja w historii drawskiej kultury będzie tętnić życiem. Są tu bowiem stworzone doskonałe warunki pracy dla instruktorów i do organizowania wydarzeń artystycznych na najwyższym poziomie. Sala kinowa będzie miejscem, gdzie oprócz seansów filmowych odbywać się będą także inne wydarzenia. Kino najczęściej funkcjonowało będzie w weekendy, a poniedziałki zostawiamy na teatry. Kontynuowany będzie bowiem cykl „Drawskie Spotkania Teatralne”, które cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców Najbliższe spektakle to:

24 listopada, godz. 17.00 koncert Centralnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego
26 listopada, godz. 18.30
Wieczór kawalerski” spektakl BTD Koszalin


To tylko kilka z najbliższych wydarzeń, które zaoferujemy mieszkańcom. Więcej informacji można będzie znaleźć na naszej stronie.

Bilety na najbliższe seanse filmowe do kupienia w Ośrodku Kultury przy ul. Piłsudskiego w godz. 8.00 - 19.00.

Centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego w Drawsku Pomorskim jako obiekt Ośrodka Kultury będzie wspierał i animował społeczno-kulturalną aktywność społeczności lokalnej realizując zadania w dziedzinie wychowania, edukacji i upowszechnianiu kultury oraz komunikacji społecznej.
 
Do podstawowych zadań Centrum należeć będzie:
 • prowadzenie edukacji kulturalnej i społecznej dzieci, młodzieży  i dorosłych,
 • popularyzacja i promocja twórczości artystycznej ze wszystkich dziedzin sztuki,
 • stała pomoc metodyczna dla zespołów amatorskiego ruchu artystycznego, grup twórczych, folkloru, rękodzieła ludowego i artystycznego,
 • działalność metodyczna polegająca na wspieraniu innowacyjnych form i metod działalności społeczno-kulturalnej w środowisku lokalnym,
 • gromadzenie i wykorzystanie zasobów informacyjnych dotyczących zjawisk kulturowych i społecznego środowiska lokalnego,
 • prowadzenie i wspieranie zespołów artystycznych, grup twórczych obywatelskich,
 • promowanie, wspieranie i realizowanie projektów aktywizujących i integrujących społeczność lokalną,
 • prowadzenie własnych zespołów artystycznych,
 • upowszechnienie sztuki filmowej, współdziałanie z innymi instytucjami, stowarzyszeniami, fundacjami i nieformalnymi grupami mieszkańców w zakresie zaspakajania potrzeb społecznych, kulturalnych i edukacyjnych wspierających rozwój lokalny,
 • nawiązanie, rozwijanie i aktywne prowadzenie międzynarodowych kontaktów   w zakresie wymiany kulturalnej oraz wymiany dzieci, młodzieży i dorosłych,
 • realizowanie projektów z zakresu tradycji narodowej i lokalnej oraz ochrony dziedzictwa narodowego,
 • współpracę z instytucjami i organizacjami Unii Europejskiej i krajów członkowskich w realizacji wyżej wymienionych celów.
Czytany 11397 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 01 listopada 2012 00:32
Daniel Styburski

Najnowsze od Daniel Styburski