Wydrukuj tę stronę
czwartek, 17 września 2015 09:25

Powiatowe Święto Plonów w Ostrowicach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

doynki powiatowe 20150917 1720867534„Plon, niesiemy plon w gospodarza dom!
Aby dobrze plonowało, po sto korcy z kopy dało..."

Trzynaste Powiatowe Święto Plonów Powiatu Drawskiego w Gminie Ostrowice rozpoczęło się 12 września dziękczynną Mszą Świętą koncelebrowaną przez sześciu księży na ostrowickim stadionie i szczęśliwie zakończyło się trzynastego września 2015 roku o godzinie 5.00. Tegoroczne Święto Plonów w Ostrowicach złamało mit feralnej trzynastki, bo wszystko się szczęściło począwszy od słonecznej pogody i ogromnej liczby zadowolonych gości, poprzez misternie wykonane wieńce, przykuwające uwagę stoiska dożynkowe, smaczne jedzenie na stoiskach gastronomicznych i ogromne zaangażowanie ludzi, dzięki którym mogliśmy świętować.

Starostami tegorocznych Dożynek byli Pani Agnieszka Szumska, mieszkanka Smołdzęcina, która wspólnie z mężem pracuje na 30 – hektarowym gospodarstwie rolnym oraz Pan Piotr Stanisławczyk mieszkaniec Nowego Worowa, który wraz z małżonką zajmuje się 40 – hektarowym gospodarstwem rolnym, ukierunkowanym na hodowlę bydła mięsnego.

Starostowie dożynkowi podczas Mszy Świętej złożyli dar ołtarza w postaci chleba, a następnie po mszy poświęcony chleb przekazali Gospodarzom tegorocznych dożynek Staroście Powiatu Drawskiego Panu Stanisławowi Kuczyńskiemu i Wójtowi Gminy Ostrowice – Panu Wacławowi Micewskiemu z prośbą o rozważne, mądre i sprawiedliwe dzielenie go równo między wszystkich mieszkańców, tak, aby nikomu go nie zabrakło. Przed przystąpieniem do podzielenia się chlebem nastąpiła ceremonia uhonorowania, tych którzy ten chleb produkują, czyli rolników Powiatu Drawskiego. Odznaką honorową „Zasłużony dla rolnictwa" nadaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nagrodzeni zostali:

z terenu Gminy Czaplinek;
1. Gajewski Roman
2. Hołubczat Zbigniew
3. Grabczak Mirosław

z terenu Gminy Drawsko Pomorskie;
1. Metynowski Grzegorz
2. Racławski Eugeniusz
3. Danielewicz Bolesław

z terenu Gminy Ostrowice;
1. Grzybicka Anna
2. Serafin Marek

z terenu Gminy Kalisz Pomorski;
1. Witek Stanisław
2. Guczkowski Ryszard

z terenu Gminy Złocieniec;
1. Krysztofiak Grzegorz
2. Kuchto Tadeusz
3. Dutkiewicz Irena
4. Gawlik Sylwester

z terenu Gminy Wierzchowo;
1. Piłatowski Czesław
2. Sendrowicz Jarosław
3. Woźniak Tadeusz
4. Wojtowicz Walentyna.

Dekoracji w imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dokonał Z-ca Prezes ARiMR Cezary Szeliga, który specjalnie dojechał, w tym celu z Warszawy.

Na terenie ostrowickiego stadionu swoje stoiska rozłożyły wszystkie gminy Powiatu Drawskiego, Rady Rodziców ze szkół z Ostrowic i Nowego Worowa, Ochotnicza Straż Pożarna w Ostrowicach, Zespół Szkół w Ostrowicach (stoisko loterii fantowej) koło gospodyń wiejskich z Machlin, firmy i instytucje. Przechadzając się po stadionie można było podziwiać ich kolorowy wystrój, oglądać wystawy płodów rolnych oraz kosztować wybornych trunków i potraw regionalnych.

Na najmłodszych czekało wesołe miasteczko i wiele atrakcji: zjeżdżalnie, dmuchane zamki, trampolina, gokarty, malowanie twarzy, wata cukrowa, bańki mydlane, bungee, kule do zorbingu i inne.

Ze sceny dożynkowej gości zabawiali: Zespół Ludowy „Jarzębinki" z Broczyna działający pod kierunkiem Janusza Kucharskiego, zespół „Violki Kibolki" z Kalisza Pomorskiego - pod kierownictwem Bolesławy Płachta, zespół emerytów „Małolaty" ze Świerczyny – instruktor Danuta Ryfińska, „Kapela drawska" wraz z zespołem śpiewaczym pod kierunkiem Dariusza Ledziona, Ludowy Zespół Śpiewaczy „Radość" z Linowna oraz „Pomorzanki" z Suliszewa pod kierownictwem Józefa Zawadzkiego, „Drawskie słowiki" pod kierownictwem Kazimierza Iwańskiego oraz grupa muzyczna „BLUE BOX" ze Szczecina. Gwiazdą wieczoru był - Zespół „Skaner", który tanecznymi rytmami swoich przebojów rozgrzał publiczność na całą noc. Oprawę muzyczną, atrakcje plastyczne, nagłośnienie i scenę zapewnił Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim na zlecenie Starosty Drawskiego.

W przerwach pomiędzy występami zespołów artystycznych były ogłaszane wyniki konkursów i odbywały się konkursy dożynkowe uwidocznione na zdjęciach w załączonej galerii. W konkursie dla Starostów, Burmistrzów i Wójtów polegającym na rzucie ziemniakami do buraka wziął udział również Wicewojewoda Zachodniopomorski Pan Ryszard Mićko. Zwycięzcą konkursu został Starosta Drawski Stanisław Kuczyński. Emocjonujący był konkurs dla Sołtysów polegający na ukręceniu powrósła z lnu, bo okazało się, że wśród publiczności są sami fachowcy od kręcenia powróseł – tradycja w narodzie nie ginie.

Przed ogłoszeniem wyników konkursów powiatowych ogłoszono wyniki w gminnym konkursie gminy Ostrowice na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy:

I miejsce – Sołectwo Chlebowo (400 zł),
II miejsce – Sołectwo Ostrowice (300 zł),
III miejsce – Sołectwo Nowe Worowo (200 zł).

Powiatowe Święto Plonów było okazją do podsumowań, wręczenia nagród i wyróżnień. w konkursie na Najładniejsze Dożynkowe Stoisko Promocyjne Gmin Powiatu Drawskiego I miejsce zajęła gmina Ostrowice (Sołectwo Chlebowo) z nagrodą w kwocie 2000 zł, pozostałe gminy otrzymały wyróżnienia oraz nagrody po 500 zł. W konkursie na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy Gmin Powiatu Drawskiego nagrodę otrzymała gmina Drawsko Pomorskie (Sołectwo Linowno) z nagrodą w kwocie 2000 zł, pozostałe gminy otrzymały wyróżnienia .

W czasie trwania Dożynek została rozstrzygnięta VII edycja konkursu na Najładniejsze i Najatrakcyjniejsze Sołectwo Powiatu Drawskiego.

I miejsce – Sołectwo Łabędzie (4000 zł) gmina Drawsko Pomorskie
II miejsce – Sołectwo Dębsko (3000 zł) gmina Kalisz Pomorski
III miejsce – Sołectwo Kluczewo (2000 zł) gmina Czaplinek

Komisja konkursowa pod przewodnictwem Wicestarosty Drawskiego Jacka Kozłowskiego przyznała również siedem wyróżnień i nagrody finansowe po 1000 zł dla sołectw z terenu powiatu oraz tytuł: "ZAWSZE PIĘKNE SOŁECTWO" dla Poźrzadła Wielkiego. Nagrody ufundował Powiat Drawski.

Serdecznie dziękujemy mieszkańcom Gminy Ostrowice oraz wszystkim zaangażowanym za podjęcie trudu organizacji XIII Powiatowego Święta Plonów w Ostrowicach: rolnikom, mieszkańcom, sołtysom, radnym, pracownikom urzędu, pracownikom szkół, strażakom, sponsorom oraz wszystkim tym, którym bliskie jest piękno naszej Gminy. Podziękowania kierujemy również w stronę:
• Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego EKO-FIUK, które już tradycyjnie nieodpłatnie świadczy usługi oczyszczania w trakcie dożynek na terenie Gminy Ostrowice,
• Sołectwa Siemczyno, które udostępniło podesty do tańczenia,
• Składu Budowlanego Hardy za usługę transportową,
• Pana Marka Serafina za przekazanie płodów rolnych,
• Pani Mai Dudek za zaangażowanie w organizację płodów rolnych,
• Pani Anieli Głębockiej za przygotowanie ołtarza do dziękczynnej Mszy Świętej dożynkowej.

Szczególne podziękowania kierujemy dla pracowników Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim za zaangażowanie, a Zarządowi za sfinansowanie największej części kosztów organizacji i występów artystycznych XIII Powiatowych Dożynek w Ostrowicach.
Dziękujemy także wszystkim obecnym na uroczystości za kultywowanie tradycji, bo ta tradycja to korzenie, a korzenie jednoczą naród.

/opublikowano na stronie Urzędu Gminy Ostrowice/

 

Czytany 12037 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 17 września 2015 09:37
Daniel Styburski

Najnowsze od Daniel Styburski