Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 14 listopada 2016 10:27

11 Listopada - Narodowe Święto Niepodległości

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

swieto niepodleglosciNarodowe Święto Niepodległości - jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce - ustanowione zostało w 1937 roku, ale zostało zniesione pod koniec II wojny światowej. Oficjalnie przywrócono je dopiero w 1989 roku. Na pamiątkę 11 listopada w wielu miastach w całym kraju obchodzone są różne uroczystości, przeważnie o charakterze wojskowym. Główne obchody, w których udział biorą przedstawiciele władz państwowych, odbywają się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Oprócz wydarzeń wojskowych są także m.in. przedsięwzięcia sportowe, np. Bieg Niepodległości, Koncert Niepodległości organizowany od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego, a także różnego typu imprezy kulturalne i naukowe.

Wg danych CBOS większość Polaków (88 proc.) uważa się za patriotów, w tym połowa z nich (43 proc.) deklaruje to zdecydowanie; co jedenasty respondent (9 proc.) nie określa się mianem patrioty, a 3 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat – tak wynika z sondażu CBOS, opublikowanego w miniony czwartek w gazetach ogólnopolskich.

Okazuje się, że wysokie poczucie dumy narodowej jest w Polsce zjawiskiem coraz bardziej powszechnym - od roku 2010 deklaracje takie wzrosły z 60 do 74 proc. Patriotyzm to dla Polaków przede wszystkim dbałość o wpajanie dzieciom miłości do ojczyzny, pielęgnowanie narodowych tradycji, znajomość historii własnego kraju, okazywanie szacunku symbolom narodowym, poszanowanie i przestrzeganie prawa oraz udział w wyborach – tak podsumowało badanie CBOS.

A jak drawszczanie pojmują patriotyzm? Pewnie podobnie jak większość Polaków, ale my mamy też już swoje własne tradycje, którymi na pewno możemy się szczycić i być z nich dumni. Corocznie podkreślamy swoją pamięć o żołnierzach poległych w obronie Ojczyzny, uczestnicząc w uroczystościach na cmentarzu wojennym, a od wielu lat towarzyszą nam w tych uroczystościach żołnierze obcych kontyngentów wojskowych stacjonujący na drawskim poligonie. Od kilku lat organizujemy także Turniej Strzelecki przypominając tradycje Bractwa Kurkowego, okolicznościowe wystawy, koncerty drawskiej orkiestry dętej czy też motocyklową Paradę Niepodległości.

Natomiast takim prawdziwym patriotą, który może być dla każdego z nas wzorem do naśladowania jest mieszkaniec Drawska pan Wiesław Piotrowski. Jest on nie tylko kolekcjonerem pamiątek wszelkiego rodzaju, w tym przede wszystkim historycznych, ale też z wielką pasją i poświeceniem swoimi zbiorami i wiedzą dzieli się z innymi. Od lat przygotowuje coroczne wystawy tematyczne poświęcone polskim drogom do Niepodległości, ucząc historii w ten ciekawy sposób kolejne pokolenia drawszczan.

A co może nas cieszyć najbardziej? Na pewno to, że z roku na rok nasze lokalne obchody Święta Niepodległości stają się mniej patetyczne, a bardziej radosne. I tak powinno być, wszak mamy powód do radości, że nasze rodziny mogą żyć szczęśliwie w niepodległej Ojczyźnie. I chociaż nie brakuje w tych obchodach elementów oficjalnych tj. uroczyste sesje Rad czy liczne msze święte w Intencji Ojczyzny, to coraz więcej jest wydarzeń o innym charakterze organizowanych z tej okazji. W tym roku był to Bieg Niepodległości na drawskim poligonie, koncert w wykonaniu lokalnych młodszych i starszych artystów w Centrum Kultury w Drawsku Pomorskim, parada motocykli i sprzętu wojskowego, ale też wspólne śpiewanie pieśni, piosenek patriotycznych i wojskowych towarzyszące otwarciu wystawy historycznej.

A co nas może smucić i dawać powód do zastanowienia? Na pewno to, że my drawszczanie podobnie jak inni Polacy, tak bardzo pokochaliśmy tzw. długie weekendy, że jednak ciężko nam było zdecydować się na wyjście z domu. Stąd może wynikać mała frekwencja mieszkańców na niektórych wydarzeniach, bo i pogoda dopisała, i godziny dogodne i propozycje ciekawe, a jednak woleliśmy zostać w domu. Mamy tylko nadzieję, ze tych co przybyli z obowiązku było mniej niż tych, którzy z radością towarzyszyli swoim dzieciom. A było warto...

Goście z zaprzyjaźnionego miasta partnerskiego Bad Bramstedt, którzy towarzyszyli nam w tym roku w obchodach naszego Święta Narodowego, byli wszystkim naprawdę szczerze wzruszeni i zachwyceni. Zachwyceni talentem, umiejętnościami wokalnymi i tanecznymi naszych dzieci, młodzieży i dorosłych, bogactwem naszych tradycji i sposobem, w jaki potrafimy pokazać swój szacunek dla przeszłości i historii. Gratulowali nam sprawnej organizacji, pomysłowości i zaangażowania w organizację imprez i wydarzeń towarzyszących obchodom tegorocznego Święta Niepodległości.

Fotografie poniżej: Warszawa ma swoje iluminacje świetlne, ale my też mamy się czym pochwalić.

palac prezydencki 11 listopada

Fot. Iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego
(zdjęcie z oficjalnej strony Prezydenta RP)

szkola drawsko 11 listopada

 Fot. Iluminacja na ścianie budynku Szkoły Podstawowej w Drawsku Pomorskim (www.drawsko.pl)

11 listopada 2016 20161115 1147420221

Fot. Koncert w Centrum Kultury

 

 

Czytany 13525 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 15 listopada 2016 12:27
Daniel Styburski

Najnowsze od Daniel Styburski