Wydrukuj tę stronę
poniedziałek, 17 czerwca 2019 09:03

"Żyj zdrowo nad czysta wodą" - warsztaty

Oceń ten artykuł
(0 głosów)


IMG 20190604 165443Projekt „Żyj zdrowo nad czysta wodą" rozpoczął się od wycieczki do Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku oraz wycieczki do drawskiej oczyszczalni ścieków. Kontynuacją tego projektu jest przeprowadzenie cyklu spotkań warsztatowych adresowanych do wszystkich grup wiekowych mieszkańców w miejscowościach, w których są jeziora czyli w Gudowie, Łabędziach i Zarańsku. Celem tych spotkań jest przekazanie wiedzy o życiu w środowisku wodnym, promującej pozytywne postawy proekologiczne oraz kształtowanie wśród społeczeństwa nawyków dbania o środowisko naturalne.

Podczas zajęć w miejscowości Gudowo ekspert opowiadał o tym jak oszczędzać wodę i jak możemy się przyczynić do tego, aby woda w jeziorach była czysta . Omówiono zagadnienie dotyczące stanów skupienia wody, czyli lód, para wodna, deszcz. Każdy z tych tematów był omawiany na podstawie zagadek, rebusów i rozsypanek. Ekspert wyjaśniał dzieciom, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu woda.

relacja 1

Na kolejnym spotkaniu z ekspertem w Gudowie odbyły się warsztaty ekologiczne pod nazwą ,,Czarodziejskie właściwości wody'' oraz ,,Kto oddycha w wodzie''.
Poruszone zostały tematy, w których ekspert wyjaśniał jaką funkcję spełnia woda w naszym organizmie i pokazał ciekawostkę , jak schłodzić się latem za pomocą kostek lodu. Wykonywano doświadczenia , w których sprawdzano jak zachowuję się ciało stałe, które pływają a które toną. Pozostałe doświadczenia przeprowadzone przez dzieci pod okiem eksperta to:
-dawka ruchu w wodzie
-po kropelce
-wodą pod górę
-niemożliwe a jednak pływa.
Dzieci z niewielką pomocą opiekuna, zrobiły pyszną lemoniadę, która posłużyła nie tylko do wypicia, lecz została wykorzystana do kolejnych doświadczeń. Po eksperymentach z wodą była również przerwa na mały posiłek.

relacja 2-1relacja 2-2

 

W trakcie kolejnego spotkania uczestnicy mieli okazję wziąć udział w zajęciach terenowych oraz dowiedzieć się jak ''czytać wodę"? Podczas tej wycieczki po okolicy i nad jezioro wszyscy z zainteresowaniem zbierali i omawiali najciekawsze gatunki napotkanych roślin, łapali owady za pomocą siatki, omawiali najciekawsze okazy owadów oraz organizmów żyjących w lokalnym jeziorze.
Przeprowadzono również eksperyment z filtrowaniem wody z jeziora.

relacja 3 pdf.io-0relacja 3 pdf.io-1relacja 3 pdf.io-2

 

Podczas spotkania w miejscowości Łabędzie ,uczestnicy wybrali się na spacer po okolicy i nad jezioro, które znajduje się w tej miejscowości, aby zapoznać się z różnymi gatunkami roślin rosnących przy zbiorniku wodnym. Po rozpoznaniu i omówieniu znalezionych tego dnia roślin, w bibliotece kontynuowano zagadnienia dotyczące wody oraz jej oszczędzania. Miało to formę rywalizacji drużynowej, dzieci zmagały się z rebusami, zagadkami i rozsypankami. Do nauki wykorzystano również wiersz Jana Brzechwy pt. "Żaba".

 relacja 4

Na kolejnych zajęciach ekspert przeprowadził warsztaty ekologiczne pt. "Czarodziejskie właściwości wody". Uczestnicy robili również samodzielne eksperymenty i doświadczenia związane z wodą, a ekspert wyjaśniał dlaczego tak się dzieje? Omawiano zjawiska przyrodnicze związane z wodą czyli: zamarzanie, wrzenie, dyfuzja czy parowanie. Praktycznym działaniem była również produkcja lemoniady, która posłużyła nie tylko do wypicia , lecz do dalszych doświadczeń.
Podczas następnych warsztatów ekologicznych pt. "Kto oddycha w wodzie?"szukano odpowiedzi na pytanie: dlaczego ryba żyje w wodzie ,a my nie?". Do rozmów na ten temat i do odpowiedzi na to pytanie wykorzystano książki dla dzieci o życiu organizmów wodnych m.in. „Zwierzęta nad jeziorem", "Zwierzęta nad rzeką", Co warto wiedzieć o przyrodzie ?"

relacja5

Czerwcowe warsztaty ekologiczne pt. "Jak czytać wodę?" odbyły się nad pobliskim jeziorem
Na spacerze terenowym dzieci poprzez zabawę próbowały złapać w siatkę różne owady mieszkające nad zbiornikiem wodnym oraz na łące. Obserwowano różne gatunki roślin i zwierząt mieszkających przy zbiornikach wodnych, które ekspert nazywał i szczegółowo omawiał.
Przeprowadzono również doświadczenie z filtrowaniem wody, poszukiwano organizmów żyjących w wodzie ,po czym przygotowano materiału do późniejszej obserwacji.
Wykorzystano encyklopedię pt. "Owady i pająki" do nazywania znalezionych organizmów.

relac6 2 relac6 1

Ten sam cykl warsztatów odbywa się również w miejscowości Zarańsko, gdzie na spotkaniach przekazywana jest wiedza o środowisku wodnym, poprzez aktywne formy działania, eksperymenty, doświadczenia i wycieczki terenowe.

relacja7re9

Jednym z elementów projektu są także działania informacyjne skierowane do dorosłych mieszkańców oraz działania edukacyjne w plenerze..
Podczas festynu „Taaaka ryba", który odbył się w dniu 2 czerwca w m. Łabędzie zostało utworzone stanowisko tematyczne związane z projektem „ „Żyj zdrowo nad czystą wodą", które cieszyło się dużym powodzeniem. Zaprezentowano na nim dotychczasowe wyniki działań podjętych w ramach tej operacji. Każdy z odwiedzających stoisko mógł osobiście pobawić się w małego badacza wody.

relacja8

Działania w ramach projektu zostały dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, w ramach Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego, z Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze 2014-2020.

 

pobrane logo-ue-color-poziom

 

Czytany 874 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 17 czerwca 2019 09:55